Kierunki studiów w projekcie „Dostępna Politechnika Łódzka”

Automatyka i sterowanie robotów, inżynieria materiałowa oraz wzornictwo to kierunki z aktualnej oferty studiów magisterskich, które zyskają nowe moduły dydaktyczne w ramach projektu „Dostępna Politechnika Łódzka”. Studenci będą mogli realizować projekty, które zostaną uwzględnione w dyplomie studiów jako dodatkowe osiągnięcia indywidualne.

Projekt „Dostępna Politechnika Łódzka” ma na celu wprowadzenie udogodnień, które posłużą nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także wszystkim studentom i pracownikom PŁ. W projekcie powstanie Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego (CDPU). W jego skład wejdą laboratoria: Mechaniczne, Elektroniczne, Analiz i Symulacji Ergonomicznych oraz laboratorium VR.

– Laboratorium Analiz i Symulacji Ergonomicznych będzie się koncentrować na zrozumieniu interakcji między ludźmi i innymi elementami systemu – wyjaśnia dr inż. Aleksandra Polak-Sopińska. – Studenci i badacze będą uczestniczyć w planowaniu, projektowaniu i ocenie zadań w celu dostosowania ich do potrzeb, możliwości i ograniczeń ludzkich ze szczególną wrażliwością na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami, osób starszych i innych grup wykluczonych społecznie i zawodowo. W laboratorium będzie stosowane podejście socjotechniczne we wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0. tak, aby innowacje techniczne, modele organizacji pracy, rozwoju zawodowego były ściśle połączone z okolicznościami gospodarczymi i społecznymi.

Wszystkie projektowane miejsca będą przestrzenią na kreatywną, interdyscyplinarną pracę w wielofunkcyjnych pomieszczeniach, przygotowanych do prowadzenia dydaktyki, badań i realizacji projektów związanych z wyzwaniami społecznymi. Dla studentów to także przestrzeń do kreatywnego realizowania eksperymentów przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii.

W ramach zadania zaplanowano przygotowanie programu nowych modułów dydaktycznych Projektowanie Uniwersalne I i II. Moduły będą wprowadzone do tzw. uczelnianej bazy przedmiotów obieralnych, co oznacza, że nie będą związane z żadnym programem studiów. Studenci będą realizować projekt w grupach kierunkowych lub interdyscyplinarnych, składając podanie do dziekana o realizację przedmiotu pozaprogramowego, który w suplemencie do dyplomu będzie widniał jako indywidualne osiągnięcie studenta. Moduł Projektowanie Uniwersalne adresowany będzie do studentów II stopnia takich kierunków jak: architektura i urbanistyka, informatyka, automatyka i sterowanie robotów, wzornictwo, inżynieria produkcji, inżynieria materiałowa. Pierwsze zajęcia odbędą się w roku akademicki 2021/22.

Koordynatorem zadania Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego jest prof. dr hab. inż. Paweł Strumiłło. Wszystkie zadania w projekcie „Dostępna Politechnika Łódzka” koordynuje dr Dariusz Koperczak.