Rozwijanie kompetencji kadr Politechniki Łódzkiej w zakresie dostępności
Szkolenia realizowane w semestrze zimowym 2023/2024
Szkolenia skierowane do wszystkich pracowników PŁ
Szkolenia on-line:
Przygotowania i opracowania raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
Czas trwania: 1 dzień (8 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa w zakresie sporządzania raportu oraz jego treści.
Przygotowania, opracowania i wdrażania planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności
Czas trwania: 2 dni (16 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa w zakresie sporządzania planu działania oraz jego treść.
Warsztaty „Sposoby obsługi osób z niepełnosprawnościami”
Czas trwania: 2 dni (16 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z najważniejszymi informacjami dot. osób niepełnosprawnych o różnych rodzajach niepełnosprawności, sposobie komunikowania się z nimi oraz możliwych błędach w komunikacji.
Warsztaty rozwijające postawy równościowe
Czas trwania: 2 dni (16 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy pracowników PŁ dotyczącej stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji, ich źródeł oraz psychologicznych, społecznych i prawnych konsekwencji ich stosowania. Poprzez aktywne i zróżnicowane metody uczenia się uczestnicy i uczestniczki warsztatów nabędą nowe umiejętności w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania przejawom dyskryminacji w pracy w środowisku akademickim oraz komunikowania się ze studentami i studentkami. Poznają także narzędzia reagowania na przejawy dyskryminacji oraz sposoby posługiwania się językiem równościowym.
Szkolenia stacjonarne:
Poznaj świat osób z niepełnosprawnościami
Czas trwania: 1 dzień (8 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: warsztaty, podczas których osoby pełnosprawne poznają świat osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy w praktyce zapoznają się z charakterystyką podstawowych grup ON – osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych, głuchych, osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez symulacje, gry i dyskusje. Szkolenie obejmować będzie także elementy savoir-vivreu wobec ON, etykietę językową oraz obalanie mitów i stereotypów na temat niepełnosprawności.
Szkolenia skierowane do nauczycieli akademickich
Szkolenia on-line:
Kształcenie studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Czas trwania: 2 dni (16 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: warsztaty, podczas których nauczyciele akademiccy powinni poznać najważniejsze informacje dot. metodyki kształcenia i wskazówek jak uczyć studentów z różnymi niepełnosprawnościami (z dysfunkcją wzroku, słuchu, ruchu, zaburzeniami komunikacji, dysleksją, zaburzeniami psychicznymi, zespołem Aspergera).
Metody aktywizujące w pracy nauczyciela akademickiego
Czas trwania: 4 dni (32 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: celem szkolenia jest wyposażenie nauczycieli akademickich w umiejętności i kompetencje odnoszące się do metod pracy dydaktycznej (zwłaszcza w odniesieniu do metod aktywizujących – z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi). Uczestnicy otrzymają informacje jak umiejętnie stosować dobór metod do celów projektowanych zajęć i wspierania procesu zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności studentów.
Metody pracy w procesie dydaktycznym – umiejętności niezbędne w pracy nauczyciela akademickiego
Czas trwania: 6 dni (48 godz. lek.), w godz. 9.00-15.30
Opis: intensywne szkolenie nauczycieli akademickich, mające na celu zapoznanie ich z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi, pozwalającymi na łatwe i skuteczne przekazanie wiedzy studentom i słuchaczom. Podczas szkolenia uczestnicy powinni odświeżyć informacje związane z pożądanymi efektami kształcenia, a także umiejętności planowania i organizacji pracy dydaktycznej oraz powinny poszerzyć wiedzę w zakresie stosowania metod aktywizujących.
Nowe szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe (on-line):
„Narzędziownik” pracownika uczelni – jak ułatwić sobie pracę przy użyciu narzędzi cyfrowych
Szkolenie ma na celu podniesienia kompetencji cyfrowych wszystkich pracowników PŁ. Poznanie prostych i ogólnodostępnych narzędzi ma na celu ułatwienie pracy zarówno nauczycielom, jak i pracownikom administracji uczelni.
Program szkolenia obejmuje krótki przegląd dostępnych programów, takich jak Trello, Asana, Padlet, Freepik, Doodle, Formsy, OneDrive, Bitly, Tiny, WeTransfer, TransferXL, Teams, Miro itp.
Czas trwania: 4 godz. lek. (9.00-12.00)
Formuła szkolenia: online
Osoba prowadząca szkolenie:
dr inż. Przemysław Sękalski – dyrektor Centrum Technologii Informatycznych PŁ i wieloletni dydaktyk.
Termin szkolenia:
26 października 2023 r. (nauczyciele akademiccy)
22 listopada 2023 r. (pracownicy administracji)
Tworzenie dokumentów dostępnych cyfrowo
Szkolenie dotyczy zasad tworzenia dokumentów dostępnych cyfrowo, zgodnie z wymogami Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Podczas praktycznych, warsztatowych zajęć dowiesz się:
- dlaczego należy zadbać o dostępność cyfrową tworzonych dokumentów
- jak przygotować dostępne dokumenty w MS Office (Word, Excel)
- jak przygotować dostępną prezentację PowerPoint
- jak przygotować dostępny PDF
- jak przygotować dostępne multimedia
Czas trwania: 4 godz. lek. (9.00-12.00)
Formuła szkolenia: online
Osoby prowadzące szkolenie:
- Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz – dr n. społecznych, Pełnomocnik Rektora PŁ ds. Osób Niepełnosprawnych, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, członek Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP, ekspert Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NCBiR.
- Piotr Zając – mgr inż. informatyk, specjalista ds. dostępności cyfrowej w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, przewodniczący Rady Studentów z Niepełnosprawnościami PŁ.
Terminy szkolenia:
16 października 2023 r. (pracownicy administracji)
30 października 2023 r. (nauczyciele akademiccy)
20 listopada 2023 r. (pracownicy administracji)
27 listopada 2023 r. (nauczyciele akademiccy)