Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego

Dziś na Politechnice Łódzkiej miało miejsce symboliczne przekazanie środków przyznanych naszej uczelni z Funduszy Europejskich m.in. na modernizację budynku, w którym w ramach projektu „Dostępna Politechnika Łódzka” powstanie Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego.

Nowe Centrum (CDPU) ma poszerzyć ofertę uczelni w zakresie projektowania uniwersalnego i współpracy z innymi szkołami wyższymi oraz ekspertami. Ma pełnić funkcję ośrodka opracowującego autorskie rozwiązania w zakresie równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zostanie ulokowane w jednym z budynków laboratoryjnych na terenie kampusu A, który po generalnym remoncie będzie miejscem przygotowywania ekspertyz, szkoleń oraz edukacji. CDPU PŁ zajmować się będzie m.in. tworzeniem i testowaniem autorskich rozwiązań, wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami oraz związanych ze zrównoważonym rozwojem. Powstaną tam m.in. specjalistyczne laboratoria do prowadzenia zajęć i badań🧑‍🔬: mechaniczne, elektroniczne, analiz i symulacji ergonomicznych oraz Virtual Reality;

W briefingu wzięli udział:
🔸wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Waldemar Buda, który zaznaczył, że przedszkole dla dzieci pracowników i studentów PŁ to potrzeba niezwykle ujmująca, podnosząca pozycję uczelni w rankingach, a zarazem zaliczająca ją do ekskluzywnego grona dobrych pracodawców.
🔸rektor Politechniki Łódzkiej – prof. Krzysztof Jóźwik, który w trakcie spotkania wspomniał o Politechnice Łódzkiej jako instytucji odpowiedzialnej i dostępnej społecznie. Wyraził także nadzieję, że już wkrótce PŁ będzie miało okazję podzielić się kolejnymi ideami i ich efektami.
🔸wojewoda łódzki – Tobiasz Adam Bocheński (Łódzki Urząd Wojewódzki) zaznaczył, że każda inwestycja w szkolnictwo techniczne przekłada się również na rozwój regionu pod względem gospodarczym. PŁ przyrównał do kuźni, z której wychodzą inżynierowie i naukowcy, budujący łódzki przemysł i przedsiębiorstwa na terenie całego województwa.
Pozyskane środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i powinny być wykorzystane do 2023 roku.

Przedstawiamy również wizualizację wyglądu CDPU PŁ po zakończeniu prac.

Wizualizacja budynku Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego PŁ, LAS Pracownia Architektury Urszula Stawska.